Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $2.6 + $10.2 = ______
- $17.6 + $5.2 = ______
- A eraser costs $4. How much do 7 eraser cost?
- A eraser costs $5. How much do 4 eraser cost?
- $10.7 + $5.8 = ______
- A pencil costs $11. How much do 7 pencil cost?
- A biscotto costs $7. How much do 2 biscotto cost?
- $10.8 + $6 = ______
- A taccuino costs $5. How much do 9 taccuino cost?
- $5.2 + $5.3 = ______
- A biscotto costs $4. How much do 3 biscotto cost?
- $4.3 + $5 = ______
- A taccuino costs $15. How much do 3 taccuino cost?
- A pencil costs $6. How much do 9 pencil cost?
- A biscotto costs $3. How much do 2 biscotto cost?
- A biscotto costs $5. How much do 7 biscotto cost?
- $19.4 + $5.8 = ______
- $15.5 + $10.8 = ______
- A adesivo costs $6. How much do 4 adesivo cost?
- $12.1 + $6 = ______