Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $11.2 + $4.1 = ______
- $1.2 + $5.4 = ______
- $14.4 + $20.1 = ______
- $11.4 + $7.7 = ______
- $18.7 + $16.3 = ______
- $12.7 + $15.6 = ______
- $16.4 + $5.1 = ______
- $18.4 + $12.2 = ______
- A pencil costs $6. How much do 8 pencil cost?
- A biscotto costs $11. How much do 8 biscotto cost?
- $2.2 + $11.4 = ______
- A pencil costs $12. How much do 4 pencil cost?
- A adesivo costs $15. How much do 5 adesivo cost?
- $20.6 + $11.8 = ______
- A juice box costs $14. How much do 3 juice box cost?
- $7 + $5.3 = ______
- $2.2 + $16.1 = ______
- $20.2 + $8.7 = ______
- A pencil costs $9. How much do 2 pencil cost?
- $10.5 + $3.4 = ______