Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A eraser costs $15. How much do 8 eraser cost?
- $8.7 + $16.1 = ______
- $13.1 + $19.8 = ______
- $7.3 + $5.8 = ______
- $2 + $12.7 = ______
- $16.9 + $4.4 = ______
- A taccuino costs $13. How much do 7 taccuino cost?
- $6.5 + $2.9 = ______
- $2.2 + $20.7 = ______
- $20 + $15.3 = ______
- A juice box costs $2. How much do 8 juice box cost?
- $17.3 + $10 = ______
- $3 + $8.4 = ______
- $14.8 + $9.3 = ______
- $20.2 + $15 = ______
- A pencil costs $9. How much do 7 pencil cost?
- A eraser costs $13. How much do 6 eraser cost?
- $2.2 + $3.4 = ______
- A taccuino costs $4. How much do 4 taccuino cost?
- A adesivo costs $13. How much do 7 adesivo cost?