Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $17.1 + $19.2 = ______
- A taccuino costs $11. How much do 7 taccuino cost?
- $10.9 + $9.3 = ______
- $8.3 + $16.6 = ______
- $15.2 + $19.1 = ______
- $14.3 + $17.5 = ______
- $6.9 + $16.7 = ______
- A biscotto costs $3. How much do 9 biscotto cost?
- A juice box costs $7. How much do 2 juice box cost?
- A biscotto costs $10. How much do 9 biscotto cost?
- A biscotto costs $14. How much do 5 biscotto cost?
- $10.4 + $8.9 = ______
- A eraser costs $12. How much do 5 eraser cost?
- A eraser costs $5. How much do 7 eraser cost?
- A taccuino costs $13. How much do 9 taccuino cost?
- A taccuino costs $15. How much do 7 taccuino cost?
- A biscotto costs $3. How much do 8 biscotto cost?
- $3.7 + $15.4 = ______
- $4 + $11.4 = ______
- $9.1 + $16.7 = ______