Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $10 + $2.7 = ______
- $14.8 + $14.4 = ______
- A biscotto costs $3. How much do 6 biscotto cost?
- $2.5 + $3.4 = ______
- $13.5 + $3.9 = ______
- $1.1 + $1.9 = ______
- A eraser costs $10. How much do 5 eraser cost?
- A pencil costs $4. How much do 8 pencil cost?
- $15.1 + $5.1 = ______
- $15 + $17.9 = ______
- $6.6 + $14.9 = ______
- A taccuino costs $4. How much do 7 taccuino cost?
- A pencil costs $9. How much do 2 pencil cost?
- A biscotto costs $12. How much do 8 biscotto cost?
- A taccuino costs $9. How much do 5 taccuino cost?
- $11.4 + $2.5 = ______
- $8.2 + $10.2 = ______
- $20.1 + $19.5 = ______
- A pencil costs $2. How much do 6 pencil cost?
- $7.4 + $19.6 = ______