Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A biscotto costs $7. How much do 8 biscotto cost?
  2. A juice box costs $6. How much do 8 juice box cost?
  3. A adesivo costs $15. How much do 2 adesivo cost?
  4. $13.4 + $4.5 = ______
  5. $10.5 + $8.4 = ______
  6. A juice box costs $3. How much do 3 juice box cost?
  7. $15.7 + $2.3 = ______
  8. A biscotto costs $5. How much do 3 biscotto cost?
  9. $16.7 + $4.9 = ______
  10. $9.7 + $12.9 = ______
  11. $17.5 + $19.3 = ______
  12. $8.4 + $17.3 = ______
  13. A eraser costs $2. How much do 9 eraser cost?
  14. $9.2 + $4.3 = ______
  15. $8.4 + $7.6 = ______
  16. $18.9 + $4.9 = ______
  17. A juice box costs $12. How much do 8 juice box cost?
  18. $19.1 + $18.1 = ______
  19. $11.5 + $9.7 = ______
  20. $3.8 + $15.5 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath