Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A juice box costs $4. How much do 2 juice box cost?
  2. $14.8 + $1.6 = ______
  3. $8.9 + $15.7 = ______
  4. A juice box costs $5. How much do 3 juice box cost?
  5. $13.1 + $9 = ______
  6. A taccuino costs $10. How much do 7 taccuino cost?
  7. A eraser costs $4. How much do 5 eraser cost?
  8. $20 + $19 = ______
  9. A taccuino costs $3. How much do 7 taccuino cost?
  10. $5.9 + $17.6 = ______
  11. $19.1 + $18.3 = ______
  12. $2.5 + $15.4 = ______
  13. A eraser costs $2. How much do 9 eraser cost?
  14. $13.1 + $16.9 = ______
  15. A taccuino costs $3. How much do 6 taccuino cost?
  16. A eraser costs $10. How much do 5 eraser cost?
  17. $5.8 + $10.6 = ______
  18. A adesivo costs $11. How much do 2 adesivo cost?
  19. A juice box costs $11. How much do 4 juice box cost?
  20. $13.7 + $10.4 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath