Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $5.4 + $13.8 = ______
- A biscotto costs $10. How much do 7 biscotto cost?
- A taccuino costs $6. How much do 4 taccuino cost?
- $18.2 + $5.1 = ______
- $5.6 + $14.8 = ______
- $8 + $9.8 = ______
- $8.3 + $15.9 = ______
- A biscotto costs $15. How much do 2 biscotto cost?
- A adesivo costs $15. How much do 4 adesivo cost?
- A biscotto costs $6. How much do 5 biscotto cost?
- $8.7 + $4 = ______
- A biscotto costs $4. How much do 3 biscotto cost?
- A taccuino costs $8. How much do 7 taccuino cost?
- A juice box costs $10. How much do 2 juice box cost?
- A biscotto costs $7. How much do 9 biscotto cost?
- $16.9 + $4.7 = ______
- $6 + $20.2 = ______
- A pencil costs $10. How much do 5 pencil cost?
- $5.9 + $3.4 = ______
- $2.6 + $12.7 = ______