Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A pencil costs $10. How much do 2 pencil cost?
  2. $13.8 + $6 = ______
  3. $19.6 + $13.7 = ______
  4. $20.6 + $9.4 = ______
  5. A adesivo costs $15. How much do 6 adesivo cost?
  6. $3.4 + $12 = ______
  7. A eraser costs $11. How much do 5 eraser cost?
  8. $18.5 + $5.9 = ______
  9. A adesivo costs $15. How much do 5 adesivo cost?
  10. $17 + $16.8 = ______
  11. A adesivo costs $4. How much do 4 adesivo cost?
  12. A pencil costs $12. How much do 7 pencil cost?
  13. A biscotto costs $2. How much do 6 biscotto cost?
  14. A adesivo costs $2. How much do 5 adesivo cost?
  15. A juice box costs $8. How much do 6 juice box cost?
  16. A taccuino costs $2. How much do 5 taccuino cost?
  17. $9 + $2.4 = ______
  18. $6.1 + $13 = ______
  19. $13.4 + $3.6 = ______
  20. A biscotto costs $5. How much do 5 biscotto cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath