Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $6.2 + $16.3 = ______
  2. $11.4 + $18.1 = ______
  3. $7.2 + $11.8 = ______
  4. $15.1 + $13.9 = ______
  5. A pencil costs $10. How much do 9 pencil cost?
  6. A eraser costs $10. How much do 7 eraser cost?
  7. A pencil costs $12. How much do 2 pencil cost?
  8. A juice box costs $11. How much do 2 juice box cost?
  9. $9 + $6.5 = ______
  10. A taccuino costs $12. How much do 7 taccuino cost?
  11. A juice box costs $13. How much do 6 juice box cost?
  12. $12.7 + $11.1 = ______
  13. $18.8 + $6.7 = ______
  14. A pencil costs $11. How much do 7 pencil cost?
  15. A pencil costs $10. How much do 6 pencil cost?
  16. $10.9 + $17.4 = ______
  17. A pencil costs $3. How much do 8 pencil cost?
  18. $2.4 + $8.6 = ______
  19. $20.6 + $4.6 = ______
  20. $4.5 + $3.5 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath