Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $7.6 + $19.4 = ______
- A taccuino costs $13. How much do 6 taccuino cost?
- A taccuino costs $9. How much do 4 taccuino cost?
- $2.1 + $3.6 = ______
- $9.5 + $19.8 = ______
- A juice box costs $4. How much do 8 juice box cost?
- A juice box costs $15. How much do 7 juice box cost?
- A juice box costs $15. How much do 2 juice box cost?
- A juice box costs $6. How much do 4 juice box cost?
- $6.5 + $20.2 = ______
- $9.9 + $9.8 = ______
- $20 + $2.8 = ______
- A adesivo costs $14. How much do 3 adesivo cost?
- $5.7 + $7.6 = ______
- A adesivo costs $3. How much do 7 adesivo cost?
- A pencil costs $2. How much do 9 pencil cost?
- A pencil costs $12. How much do 6 pencil cost?
- A eraser costs $4. How much do 4 eraser cost?
- A pencil costs $6. How much do 7 pencil cost?
- A taccuino costs $9. How much do 3 taccuino cost?