Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A eraser costs $4. How much do 6 eraser cost?
  2. A eraser costs $14. How much do 9 eraser cost?
  3. $16.8 + $15.6 = ______
  4. A pencil costs $15. How much do 7 pencil cost?
  5. $5.9 + $13.3 = ______
  6. $3.7 + $3.9 = ______
  7. $20.9 + $15.9 = ______
  8. A adesivo costs $5. How much do 6 adesivo cost?
  9. A eraser costs $4. How much do 4 eraser cost?
  10. $19.5 + $2.1 = ______
  11. A juice box costs $6. How much do 4 juice box cost?
  12. A juice box costs $2. How much do 9 juice box cost?
  13. $2.6 + $5.3 = ______
  14. A pencil costs $8. How much do 7 pencil cost?
  15. $2.3 + $7.5 = ______
  16. A juice box costs $14. How much do 3 juice box cost?
  17. $10 + $8.8 = ______
  18. A biscotto costs $2. How much do 8 biscotto cost?
  19. A adesivo costs $10. How much do 9 adesivo cost?
  20. $13.7 + $15.6 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath