Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $9.7 + $16.5 = ______
- A biscotto costs $5. How much do 4 biscotto cost?
- A taccuino costs $15. How much do 8 taccuino cost?
- A taccuino costs $7. How much do 4 taccuino cost?
- A biscotto costs $12. How much do 3 biscotto cost?
- A biscotto costs $4. How much do 2 biscotto cost?
- A eraser costs $15. How much do 4 eraser cost?
- $13.1 + $20.8 = ______
- $19.3 + $16.5 = ______
- $2.5 + $3.9 = ______
- $16.3 + $10 = ______
- A pencil costs $11. How much do 6 pencil cost?
- $19.2 + $13.8 = ______
- $19.9 + $15 = ______
- A biscotto costs $3. How much do 6 biscotto cost?
- $12.3 + $15.5 = ______
- $7.5 + $20.3 = ______
- $2.9 + $13 = ______
- $8 + $11.9 = ______
- A eraser costs $12. How much do 5 eraser cost?