Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A eraser costs $4. How much do 3 eraser cost?
- $16 + $7.6 = ______
- $14.6 + $18.3 = ______
- $11.9 + $2.4 = ______
- A taccuino costs $2. How much do 7 taccuino cost?
- $4.8 + $1.1 = ______
- $19.6 + $3.5 = ______
- $10.6 + $4.6 = ______
- $5.5 + $1.6 = ______
- $14.3 + $13.6 = ______
- $5.5 + $18.1 = ______
- $2.5 + $10.4 = ______
- $4.8 + $2.5 = ______
- $16 + $1.7 = ______
- $1.5 + $20 = ______
- $19.1 + $4.7 = ______
- A biscotto costs $12. How much do 3 biscotto cost?
- A pencil costs $15. How much do 6 pencil cost?
- $12.7 + $4 = ______
- $14.1 + $14.7 = ______