Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $4.3 + $1 = ______
  2. A eraser costs $13. How much do 2 eraser cost?
  3. A taccuino costs $15. How much do 3 taccuino cost?
  4. $3.3 + $19.3 = ______
  5. $7.3 + $16.8 = ______
  6. A juice box costs $5. How much do 9 juice box cost?
  7. A biscotto costs $4. How much do 5 biscotto cost?
  8. A biscotto costs $10. How much do 8 biscotto cost?
  9. A taccuino costs $6. How much do 9 taccuino cost?
  10. $4.7 + $15.5 = ______
  11. A pencil costs $3. How much do 4 pencil cost?
  12. $20.3 + $7.3 = ______
  13. A taccuino costs $8. How much do 4 taccuino cost?
  14. $17.1 + $19.5 = ______
  15. A pencil costs $12. How much do 3 pencil cost?
  16. $13.4 + $17.4 = ______
  17. $4.4 + $12.4 = ______
  18. $5.4 + $5.6 = ______
  19. $6.5 + $2.5 = ______
  20. $7.9 + $16.8 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath