Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $12 + $17.9 = ______
  2. A pencil costs $10. How much do 7 pencil cost?
  3. $1.9 + $3.8 = ______
  4. A eraser costs $7. How much do 8 eraser cost?
  5. A taccuino costs $9. How much do 6 taccuino cost?
  6. A eraser costs $13. How much do 3 eraser cost?
  7. $5.7 + $2.6 = ______
  8. A juice box costs $8. How much do 3 juice box cost?
  9. A eraser costs $14. How much do 8 eraser cost?
  10. $3 + $10.8 = ______
  11. A eraser costs $13. How much do 8 eraser cost?
  12. $11.8 + $7.6 = ______
  13. $6.9 + $3.8 = ______
  14. $10.5 + $13 = ______
  15. A taccuino costs $4. How much do 3 taccuino cost?
  16. A biscotto costs $9. How much do 3 biscotto cost?
  17. $10.1 + $17.4 = ______
  18. $4 + $8.4 = ______
  19. $3 + $13.5 = ______
  20. A taccuino costs $7. How much do 3 taccuino cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath