Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A pencil costs $6. How much do 4 pencil cost?
- A pencil costs $7. How much do 8 pencil cost?
- $2.7 + $17.5 = ______
- A pencil costs $8. How much do 9 pencil cost?
- A biscotto costs $15. How much do 4 biscotto cost?
- $13.5 + $4.1 = ______
- $10.9 + $3.4 = ______
- $1 + $15.7 = ______
- A biscotto costs $13. How much do 3 biscotto cost?
- A biscotto costs $14. How much do 4 biscotto cost?
- A biscotto costs $7. How much do 7 biscotto cost?
- A adesivo costs $2. How much do 6 adesivo cost?
- $1.4 + $14 = ______
- A taccuino costs $3. How much do 3 taccuino cost?
- A adesivo costs $15. How much do 4 adesivo cost?
- $19.4 + $12.1 = ______
- $18.8 + $13.8 = ______
- $15.5 + $12 = ______
- $14.8 + $12.5 = ______
- A biscotto costs $13. How much do 4 biscotto cost?