Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $6 + $18.3 = ______
  2. $17.3 + $11 = ______
  3. A adesivo costs $5. How much do 5 adesivo cost?
  4. $4.8 + $12.8 = ______
  5. $6.2 + $2.5 = ______
  6. A pencil costs $6. How much do 4 pencil cost?
  7. $17.1 + $14.3 = ______
  8. $14.3 + $6.2 = ______
  9. A adesivo costs $3. How much do 3 adesivo cost?
  10. $2.4 + $2.4 = ______
  11. A pencil costs $14. How much do 6 pencil cost?
  12. A eraser costs $10. How much do 3 eraser cost?
  13. A taccuino costs $15. How much do 8 taccuino cost?
  14. A biscotto costs $11. How much do 7 biscotto cost?
  15. A adesivo costs $10. How much do 7 adesivo cost?
  16. A juice box costs $12. How much do 6 juice box cost?
  17. A eraser costs $6. How much do 7 eraser cost?
  18. A pencil costs $3. How much do 6 pencil cost?
  19. $19.2 + $13.9 = ______
  20. A adesivo costs $12. How much do 8 adesivo cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath