Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $9.3 + $11.8 = ______
  2. $10.3 + $1.8 = ______
  3. A taccuino costs $14. How much do 4 taccuino cost?
  4. A juice box costs $11. How much do 6 juice box cost?
  5. $12.9 + $11.1 = ______
  6. A pencil costs $12. How much do 8 pencil cost?
  7. A adesivo costs $10. How much do 6 adesivo cost?
  8. $4.8 + $1.1 = ______
  9. A eraser costs $6. How much do 7 eraser cost?
  10. $2.6 + $13.3 = ______
  11. $5.9 + $5 = ______
  12. A taccuino costs $2. How much do 6 taccuino cost?
  13. A biscotto costs $3. How much do 5 biscotto cost?
  14. A juice box costs $12. How much do 8 juice box cost?
  15. A eraser costs $6. How much do 8 eraser cost?
  16. A eraser costs $5. How much do 4 eraser cost?
  17. A pencil costs $5. How much do 8 pencil cost?
  18. A juice box costs $14. How much do 3 juice box cost?
  19. A juice box costs $2. How much do 2 juice box cost?
  20. A biscotto costs $12. How much do 6 biscotto cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath