Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $16.6 + $10.5 = ______
- A adesivo costs $9. How much do 3 adesivo cost?
- $19.5 + $5.1 = ______
- A taccuino costs $12. How much do 6 taccuino cost?
- $18 + $14.9 = ______
- A taccuino costs $5. How much do 2 taccuino cost?
- $9.7 + $17.8 = ______
- $12.1 + $14.3 = ______
- A biscotto costs $12. How much do 2 biscotto cost?
- $2 + $10.1 = ______
- A taccuino costs $3. How much do 7 taccuino cost?
- $15.8 + $8.6 = ______
- $2.9 + $7.9 = ______
- A pencil costs $15. How much do 2 pencil cost?
- A adesivo costs $14. How much do 6 adesivo cost?
- $1.2 + $20.3 = ______
- $11 + $11.3 = ______
- A pencil costs $13. How much do 7 pencil cost?
- $20.4 + $4.4 = ______
- A pencil costs $6. How much do 2 pencil cost?