Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A biscotto costs $11. How much do 8 biscotto cost?
  2. A biscotto costs $13. How much do 7 biscotto cost?
  3. $13.2 + $9.8 = ______
  4. A juice box costs $8. How much do 7 juice box cost?
  5. $11.4 + $8 = ______
  6. $11 + $18.2 = ______
  7. $17.9 + $2.2 = ______
  8. $6.9 + $11.2 = ______
  9. A taccuino costs $12. How much do 3 taccuino cost?
  10. $16.4 + $1.8 = ______
  11. $12.5 + $3.8 = ______
  12. $17 + $15.7 = ______
  13. A biscotto costs $13. How much do 7 biscotto cost?
  14. A pencil costs $5. How much do 2 pencil cost?
  15. $6.9 + $13 = ______
  16. A eraser costs $6. How much do 7 eraser cost?
  17. A eraser costs $14. How much do 4 eraser cost?
  18. A taccuino costs $9. How much do 6 taccuino cost?
  19. $17.4 + $8.7 = ______
  20. $20.2 + $19.4 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath