Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A pencil costs $7. How much do 4 pencil cost?
  2. A juice box costs $5. How much do 5 juice box cost?
  3. $13 + $3.3 = ______
  4. A biscotto costs $3. How much do 6 biscotto cost?
  5. $11.4 + $18 = ______
  6. $7.4 + $9.3 = ______
  7. $15.8 + $4.3 = ______
  8. A juice box costs $8. How much do 6 juice box cost?
  9. A biscotto costs $5. How much do 3 biscotto cost?
  10. $16.7 + $19 = ______
  11. $11.6 + $11.4 = ______
  12. $6.6 + $16.9 = ______
  13. A taccuino costs $2. How much do 9 taccuino cost?
  14. A biscotto costs $13. How much do 9 biscotto cost?
  15. $18.1 + $20.6 = ______
  16. $7.8 + $20.1 = ______
  17. $12.3 + $7.7 = ______
  18. A eraser costs $15. How much do 3 eraser cost?
  19. $3.5 + $9.5 = ______
  20. $13.8 + $12.1 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath