Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $14.5 + $8.8 = ______
  2. A biscotto costs $4. How much do 2 biscotto cost?
  3. A pencil costs $5. How much do 2 pencil cost?
  4. $2.6 + $11.6 = ______
  5. A juice box costs $14. How much do 4 juice box cost?
  6. $12.8 + $5.5 = ______
  7. A taccuino costs $2. How much do 5 taccuino cost?
  8. $5.3 + $11 = ______
  9. A biscotto costs $10. How much do 6 biscotto cost?
  10. A pencil costs $12. How much do 5 pencil cost?
  11. A eraser costs $12. How much do 9 eraser cost?
  12. A juice box costs $7. How much do 7 juice box cost?
  13. A adesivo costs $10. How much do 9 adesivo cost?
  14. A taccuino costs $7. How much do 8 taccuino cost?
  15. A adesivo costs $3. How much do 3 adesivo cost?
  16. $18.4 + $13.9 = ______
  17. A adesivo costs $15. How much do 3 adesivo cost?
  18. A taccuino costs $5. How much do 2 taccuino cost?
  19. A eraser costs $14. How much do 7 eraser cost?
  20. $3 + $14 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath