Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $19.7 + $9 = ______
- A eraser costs $4. How much do 8 eraser cost?
- A biscotto costs $7. How much do 7 biscotto cost?
- $16.6 + $6.5 = ______
- $18 + $13.8 = ______
- A taccuino costs $3. How much do 9 taccuino cost?
- $17.7 + $8.3 = ______
- $11 + $17.9 = ______
- $11.8 + $12.2 = ______
- $16.9 + $10.4 = ______
- $19.5 + $14.3 = ______
- A biscotto costs $5. How much do 5 biscotto cost?
- A pencil costs $13. How much do 4 pencil cost?
- A eraser costs $6. How much do 9 eraser cost?
- A adesivo costs $6. How much do 2 adesivo cost?
- $20.8 + $2.5 = ______
- A adesivo costs $2. How much do 9 adesivo cost?
- $7.8 + $6.4 = ______
- $1.9 + $15.2 = ______
- $15.2 + $2.5 = ______