Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A biscotto costs $15. How much do 9 biscotto cost?
  2. $3.4 + $14.6 = ______
  3. A pencil costs $8. How much do 9 pencil cost?
  4. $16.7 + $1.5 = ______
  5. A eraser costs $3. How much do 7 eraser cost?
  6. A adesivo costs $2. How much do 6 adesivo cost?
  7. $2.2 + $16.1 = ______
  8. $7.6 + $20.6 = ______
  9. $9.4 + $17.4 = ______
  10. $19.2 + $8.6 = ______
  11. $7 + $19.8 = ______
  12. $18.2 + $15.8 = ______
  13. A eraser costs $12. How much do 9 eraser cost?
  14. A taccuino costs $14. How much do 7 taccuino cost?
  15. A biscotto costs $12. How much do 5 biscotto cost?
  16. A juice box costs $14. How much do 6 juice box cost?
  17. $20.3 + $7.5 = ______
  18. $7.1 + $15.2 = ______
  19. A adesivo costs $10. How much do 3 adesivo cost?
  20. $3.2 + $17.1 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath