Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A biscotto costs $10. How much do 7 biscotto cost?
  2. A taccuino costs $8. How much do 5 taccuino cost?
  3. A juice box costs $9. How much do 8 juice box cost?
  4. A adesivo costs $2. How much do 9 adesivo cost?
  5. A biscotto costs $2. How much do 7 biscotto cost?
  6. $14.5 + $13.3 = ______
  7. A taccuino costs $13. How much do 9 taccuino cost?
  8. $2.4 + $8.5 = ______
  9. A biscotto costs $5. How much do 7 biscotto cost?
  10. $10.7 + $15.7 = ______
  11. $20.6 + $9.1 = ______
  12. $19.8 + $20.4 = ______
  13. A eraser costs $5. How much do 5 eraser cost?
  14. $6.8 + $9.3 = ______
  15. $10.5 + $11.2 = ______
  16. A taccuino costs $8. How much do 6 taccuino cost?
  17. A pencil costs $10. How much do 6 pencil cost?
  18. A pencil costs $12. How much do 8 pencil cost?
  19. A eraser costs $4. How much do 3 eraser cost?
  20. $9.5 + $16.2 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath