Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A eraser costs $13. How much do 2 eraser cost?
  2. $3.6 + $19.6 = ______
  3. $13.4 + $13 = ______
  4. A juice box costs $4. How much do 7 juice box cost?
  5. $5.6 + $17.2 = ______
  6. $14.4 + $15 = ______
  7. A adesivo costs $2. How much do 2 adesivo cost?
  8. $3.4 + $5.4 = ______
  9. A pencil costs $5. How much do 4 pencil cost?
  10. A taccuino costs $15. How much do 3 taccuino cost?
  11. $13 + $4.7 = ______
  12. A pencil costs $8. How much do 6 pencil cost?
  13. $4.1 + $12.3 = ______
  14. $6.9 + $14.7 = ______
  15. A taccuino costs $4. How much do 3 taccuino cost?
  16. A adesivo costs $4. How much do 4 adesivo cost?
  17. A biscotto costs $4. How much do 8 biscotto cost?
  18. $18 + $14.9 = ______
  19. A adesivo costs $10. How much do 3 adesivo cost?
  20. A pencil costs $7. How much do 2 pencil cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath