Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A taccuino costs $12. How much do 2 taccuino cost?
  2. $8.1 + $8.5 = ______
  3. $20.1 + $8.3 = ______
  4. A juice box costs $9. How much do 9 juice box cost?
  5. A biscotto costs $5. How much do 9 biscotto cost?
  6. $13.9 + $11.2 = ______
  7. A juice box costs $7. How much do 4 juice box cost?
  8. $11.5 + $18.3 = ______
  9. A adesivo costs $4. How much do 4 adesivo cost?
  10. A biscotto costs $13. How much do 6 biscotto cost?
  11. $3.7 + $6.3 = ______
  12. $17.3 + $4.7 = ______
  13. A eraser costs $7. How much do 5 eraser cost?
  14. A eraser costs $14. How much do 6 eraser cost?
  15. A pencil costs $3. How much do 6 pencil cost?
  16. $11.6 + $19.4 = ______
  17. $2.6 + $7.6 = ______
  18. A juice box costs $6. How much do 6 juice box cost?
  19. A biscotto costs $13. How much do 9 biscotto cost?
  20. $6.3 + $19.1 = ______