Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A taccuino costs $15. How much do 2 taccuino cost?
  2. $10.9 + $10.9 = ______
  3. A biscotto costs $2. How much do 8 biscotto cost?
  4. A eraser costs $15. How much do 9 eraser cost?
  5. $19.1 + $12 = ______
  6. $17.2 + $18 = ______
  7. $13.3 + $9.2 = ______
  8. $4.8 + $7 = ______
  9. $8.9 + $10.9 = ______
  10. $5.9 + $3.5 = ______
  11. A pencil costs $6. How much do 4 pencil cost?
  12. A juice box costs $2. How much do 3 juice box cost?
  13. $12.1 + $4.6 = ______
  14. $17.1 + $1.1 = ______
  15. $19.3 + $4 = ______
  16. $10.5 + $8.4 = ______
  17. A biscotto costs $7. How much do 6 biscotto cost?
  18. $19.1 + $4 = ______
  19. A biscotto costs $13. How much do 8 biscotto cost?
  20. $20.6 + $3.3 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath