Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A pencil costs $14. How much do 7 pencil cost?
  2. A taccuino costs $10. How much do 6 taccuino cost?
  3. A taccuino costs $4. How much do 7 taccuino cost?
  4. A adesivo costs $2. How much do 7 adesivo cost?
  5. A pencil costs $2. How much do 7 pencil cost?
  6. A pencil costs $7. How much do 5 pencil cost?
  7. A juice box costs $12. How much do 3 juice box cost?
  8. $3.9 + $4.4 = ______
  9. $10.9 + $10.1 = ______
  10. $6.7 + $7.9 = ______
  11. A pencil costs $8. How much do 6 pencil cost?
  12. $8.5 + $19.9 = ______
  13. $20.4 + $7.3 = ______
  14. $17.8 + $15.8 = ______
  15. $9.2 + $12.9 = ______
  16. A eraser costs $5. How much do 3 eraser cost?
  17. A pencil costs $12. How much do 9 pencil cost?
  18. $12.6 + $18.5 = ______
  19. A juice box costs $3. How much do 8 juice box cost?
  20. $5.4 + $10.3 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath