Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $5 + $16.6 = ______
- A biscotto costs $12. How much do 8 biscotto cost?
- $1 + $17.3 = ______
- A adesivo costs $12. How much do 5 adesivo cost?
- A biscotto costs $2. How much do 8 biscotto cost?
- A adesivo costs $2. How much do 4 adesivo cost?
- $9.7 + $18.1 = ______
- A pencil costs $14. How much do 6 pencil cost?
- $19.1 + $19.3 = ______
- A pencil costs $11. How much do 6 pencil cost?
- $7.8 + $11.6 = ______
- $9.9 + $10.2 = ______
- $10.9 + $14.3 = ______
- $16.9 + $14.1 = ______
- A eraser costs $5. How much do 8 eraser cost?
- $4 + $16.8 = ______
- A eraser costs $4. How much do 5 eraser cost?
- $13.8 + $4.1 = ______
- $8.4 + $15.1 = ______
- A biscotto costs $14. How much do 3 biscotto cost?