Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A eraser costs $9. How much do 7 eraser cost?
- A pencil costs $4. How much do 8 pencil cost?
- A pencil costs $2. How much do 5 pencil cost?
- $17 + $16.6 = ______
- A biscotto costs $15. How much do 9 biscotto cost?
- A taccuino costs $5. How much do 8 taccuino cost?
- $4.1 + $3.8 = ______
- $16.5 + $5.8 = ______
- $3.1 + $15.5 = ______
- A pencil costs $15. How much do 8 pencil cost?
- A pencil costs $10. How much do 6 pencil cost?
- A pencil costs $6. How much do 5 pencil cost?
- A adesivo costs $14. How much do 6 adesivo cost?
- $10.7 + $19.3 = ______
- A adesivo costs $14. How much do 4 adesivo cost?
- A eraser costs $9. How much do 4 eraser cost?
- A adesivo costs $10. How much do 2 adesivo cost?
- $4.2 + $10.4 = ______
- A pencil costs $2. How much do 8 pencil cost?
- $2.5 + $14.5 = ______