Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $13.9 + $9 = ______
- A taccuino costs $14. How much do 7 taccuino cost?
- A adesivo costs $8. How much do 7 adesivo cost?
- $2 + $2.5 = ______
- A eraser costs $13. How much do 7 eraser cost?
- A pencil costs $8. How much do 2 pencil cost?
- A eraser costs $10. How much do 7 eraser cost?
- A eraser costs $11. How much do 7 eraser cost?
- $18.4 + $14.8 = ______
- $18.8 + $9.6 = ______
- $9.3 + $15.3 = ______
- $13.3 + $17.6 = ______
- A adesivo costs $9. How much do 2 adesivo cost?
- A taccuino costs $10. How much do 5 taccuino cost?
- A biscotto costs $14. How much do 5 biscotto cost?
- A pencil costs $8. How much do 5 pencil cost?
- $19.9 + $9.6 = ______
- $17.4 + $8.9 = ______
- $3.1 + $12 = ______
- A adesivo costs $2. How much do 9 adesivo cost?