Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $14.5 + $8 = ______
  2. A juice box costs $4. How much do 4 juice box cost?
  3. $19.4 + $8.8 = ______
  4. $18.5 + $14.2 = ______
  5. $20.5 + $13.4 = ______
  6. A pencil costs $9. How much do 7 pencil cost?
  7. A biscotto costs $7. How much do 9 biscotto cost?
  8. $2.6 + $20.4 = ______
  9. A eraser costs $8. How much do 6 eraser cost?
  10. $13.8 + $19.2 = ______
  11. A pencil costs $7. How much do 9 pencil cost?
  12. A eraser costs $15. How much do 4 eraser cost?
  13. A pencil costs $9. How much do 4 pencil cost?
  14. $2.1 + $11 = ______
  15. $1.8 + $2.6 = ______
  16. $17.9 + $20.6 = ______
  17. A pencil costs $10. How much do 7 pencil cost?
  18. $15.7 + $15 = ______
  19. $8.6 + $13.1 = ______
  20. $14.3 + $15.3 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath