Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $14.5 + $12.5 = ______
- A pencil costs $15. How much do 3 pencil cost?
- A biscotto costs $12. How much do 9 biscotto cost?
- A adesivo costs $6. How much do 6 adesivo cost?
- $15.9 + $9.9 = ______
- $13.7 + $9.9 = ______
- $5.1 + $18 = ______
- A biscotto costs $12. How much do 5 biscotto cost?
- $20.8 + $13.2 = ______
- $4.4 + $7.4 = ______
- A biscotto costs $2. How much do 4 biscotto cost?
- $12 + $9.3 = ______
- A pencil costs $5. How much do 6 pencil cost?
- $4.6 + $11.9 = ______
- A pencil costs $6. How much do 5 pencil cost?
- $5.3 + $6 = ______
- A biscotto costs $11. How much do 7 biscotto cost?
- $12.3 + $15.1 = ______
- A eraser costs $2. How much do 5 eraser cost?
- $9.3 + $8.4 = ______