Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A biscotto costs $8. How much do 2 biscotto cost?
  2. A taccuino costs $14. How much do 2 taccuino cost?
  3. $17.6 + $16.6 = ______
  4. $1.7 + $20.9 = ______
  5. $7.3 + $10.1 = ______
  6. $14.6 + $10 = ______
  7. A pencil costs $10. How much do 4 pencil cost?
  8. A biscotto costs $7. How much do 5 biscotto cost?
  9. A juice box costs $2. How much do 3 juice box cost?
  10. $8.9 + $10.1 = ______
  11. $20.9 + $11.5 = ______
  12. A adesivo costs $13. How much do 5 adesivo cost?
  13. $15 + $10.5 = ______
  14. $19.1 + $11.2 = ______
  15. $19.5 + $2.3 = ______
  16. A juice box costs $4. How much do 9 juice box cost?
  17. A adesivo costs $6. How much do 9 adesivo cost?
  18. A biscotto costs $11. How much do 8 biscotto cost?
  19. $12 + $8.1 = ______
  20. A pencil costs $13. How much do 7 pencil cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath