Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A eraser costs $14. How much do 3 eraser cost?
- $3.7 + $15.1 = ______
- $14.4 + $11.7 = ______
- $19.6 + $8.1 = ______
- $18.5 + $12.2 = ______
- A adesivo costs $15. How much do 5 adesivo cost?
- $10 + $5.5 = ______
- A adesivo costs $5. How much do 8 adesivo cost?
- A eraser costs $7. How much do 8 eraser cost?
- $11.3 + $19.1 = ______
- $20.7 + $18.5 = ______
- $11.9 + $4.6 = ______
- A biscotto costs $15. How much do 2 biscotto cost?
- $1.8 + $4.5 = ______
- $8.7 + $13 = ______
- A adesivo costs $5. How much do 3 adesivo cost?
- A eraser costs $11. How much do 6 eraser cost?
- $3.3 + $15.3 = ______
- A eraser costs $12. How much do 6 eraser cost?
- A adesivo costs $3. How much do 9 adesivo cost?