Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A pencil costs $11. How much do 8 pencil cost?
  2. $4.3 + $16.4 = ______
  3. A adesivo costs $8. How much do 3 adesivo cost?
  4. $16.4 + $13.9 = ______
  5. $11.6 + $14.1 = ______
  6. A pencil costs $13. How much do 8 pencil cost?
  7. A pencil costs $5. How much do 5 pencil cost?
  8. A juice box costs $9. How much do 5 juice box cost?
  9. A pencil costs $10. How much do 5 pencil cost?
  10. $17.6 + $17 = ______
  11. $15.5 + $12.5 = ______
  12. A adesivo costs $15. How much do 7 adesivo cost?
  13. A adesivo costs $14. How much do 7 adesivo cost?
  14. A juice box costs $11. How much do 7 juice box cost?
  15. A pencil costs $15. How much do 7 pencil cost?
  16. $20.1 + $12.6 = ______
  17. $14.8 + $1.6 = ______
  18. A juice box costs $9. How much do 2 juice box cost?
  19. $7.7 + $11 = ______
  20. $17.9 + $7.6 = ______