Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $8.9 + $13.8 = ______
  2. A juice box costs $7. How much do 7 juice box cost?
  3. $12.9 + $10.6 = ______
  4. $8.7 + $11.7 = ______
  5. $18.9 + $14.1 = ______
  6. $12.5 + $10.9 = ______
  7. A pencil costs $6. How much do 6 pencil cost?
  8. $15.8 + $19.8 = ______
  9. A eraser costs $10. How much do 8 eraser cost?
  10. $10 + $12.7 = ______
  11. A taccuino costs $9. How much do 2 taccuino cost?
  12. A biscotto costs $9. How much do 6 biscotto cost?
  13. A pencil costs $15. How much do 7 pencil cost?
  14. A juice box costs $11. How much do 5 juice box cost?
  15. A adesivo costs $5. How much do 9 adesivo cost?
  16. $6 + $13.4 = ______
  17. A biscotto costs $14. How much do 8 biscotto cost?
  18. $5.5 + $18.3 = ______
  19. $11.3 + $5.2 = ______
  20. A adesivo costs $12. How much do 3 adesivo cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath