Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A adesivo costs $2. How much do 5 adesivo cost?
  2. A eraser costs $12. How much do 6 eraser cost?
  3. $1.7 + $3 = ______
  4. $11.8 + $1.7 = ______
  5. $16 + $1.2 = ______
  6. A taccuino costs $3. How much do 2 taccuino cost?
  7. $2.2 + $2.2 = ______
  8. $19.6 + $8.6 = ______
  9. $1.2 + $12.5 = ______
  10. A taccuino costs $9. How much do 2 taccuino cost?
  11. A taccuino costs $7. How much do 3 taccuino cost?
  12. $14.5 + $6.3 = ______
  13. $19.7 + $16.5 = ______
  14. A eraser costs $6. How much do 9 eraser cost?
  15. A juice box costs $12. How much do 7 juice box cost?
  16. $12.6 + $6.2 = ______
  17. A adesivo costs $2. How much do 9 adesivo cost?
  18. $19.7 + $7.7 = ______
  19. A biscotto costs $12. How much do 5 biscotto cost?
  20. A juice box costs $10. How much do 9 juice box cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath