Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $6.3 + $5.6 = ______
  2. $13.4 + $20.2 = ______
  3. A pencil costs $5. How much do 7 pencil cost?
  4. A adesivo costs $4. How much do 3 adesivo cost?
  5. $18.9 + $9.4 = ______
  6. A pencil costs $13. How much do 3 pencil cost?
  7. A juice box costs $11. How much do 3 juice box cost?
  8. $14.4 + $4.1 = ______
  9. A pencil costs $13. How much do 6 pencil cost?
  10. A adesivo costs $13. How much do 7 adesivo cost?
  11. $15 + $14 = ______
  12. A adesivo costs $3. How much do 4 adesivo cost?
  13. $13.7 + $4.7 = ______
  14. A juice box costs $10. How much do 3 juice box cost?
  15. $13.5 + $1.6 = ______
  16. A biscotto costs $11. How much do 3 biscotto cost?
  17. $17 + $15.2 = ______
  18. A eraser costs $11. How much do 4 eraser cost?
  19. A taccuino costs $5. How much do 9 taccuino cost?
  20. $5.9 + $19.6 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath