Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A adesivo costs $4. How much do 9 adesivo cost?
  2. A juice box costs $7. How much do 5 juice box cost?
  3. A juice box costs $7. How much do 9 juice box cost?
  4. A taccuino costs $11. How much do 7 taccuino cost?
  5. $6 + $13.4 = ______
  6. A taccuino costs $5. How much do 4 taccuino cost?
  7. $17.8 + $20.5 = ______
  8. $9.8 + $1.1 = ______
  9. $7.2 + $14.6 = ______
  10. $16.6 + $15.3 = ______
  11. $1.9 + $15.9 = ______
  12. A eraser costs $4. How much do 8 eraser cost?
  13. $13.8 + $14.3 = ______
  14. $7.8 + $20.8 = ______
  15. $13.3 + $5.3 = ______
  16. A eraser costs $10. How much do 9 eraser cost?
  17. A biscotto costs $4. How much do 8 biscotto cost?
  18. $1 + $18 = ______
  19. $1.2 + $20 = ______
  20. $14.9 + $13.1 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath