Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $20.5 + $4.2 = ______
- A eraser costs $2. How much do 8 eraser cost?
- $2.8 + $3 = ______
- A juice box costs $2. How much do 5 juice box cost?
- $15.9 + $4.6 = ______
- $18.1 + $19.2 = ______
- $2.8 + $5.3 = ______
- $10.1 + $7.7 = ______
- $5.7 + $10.3 = ______
- $20.1 + $16.6 = ______
- A juice box costs $12. How much do 6 juice box cost?
- $6.5 + $4.4 = ______
- A juice box costs $6. How much do 8 juice box cost?
- A juice box costs $10. How much do 9 juice box cost?
- $1.6 + $14.5 = ______
- A juice box costs $15. How much do 8 juice box cost?
- A pencil costs $5. How much do 3 pencil cost?
- A eraser costs $7. How much do 4 eraser cost?
- A juice box costs $15. How much do 7 juice box cost?
- A adesivo costs $11. How much do 8 adesivo cost?