Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $13.1 + $1.4 = ______
  2. $19.5 + $16.6 = ______
  3. A juice box costs $14. How much do 3 juice box cost?
  4. A pencil costs $15. How much do 3 pencil cost?
  5. $5.7 + $1.6 = ______
  6. A pencil costs $8. How much do 5 pencil cost?
  7. $7.8 + $9.4 = ______
  8. $15.2 + $13.6 = ______
  9. A biscotto costs $3. How much do 9 biscotto cost?
  10. A biscotto costs $15. How much do 2 biscotto cost?
  11. $8 + $5.3 = ______
  12. $7 + $17.7 = ______
  13. $7.8 + $16.3 = ______
  14. A adesivo costs $7. How much do 7 adesivo cost?
  15. $20.2 + $17.8 = ______
  16. A taccuino costs $14. How much do 8 taccuino cost?
  17. $4.1 + $17.2 = ______
  18. $7.9 + $13.3 = ______
  19. $4.2 + $4.4 = ______
  20. $6.9 + $19.3 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath