Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $6.6 + $13 = ______
- $11 + $19.6 = ______
- $15.9 + $3.7 = ______
- A pencil costs $12. How much do 2 pencil cost?
- $2 + $8.6 = ______
- A adesivo costs $2. How much do 5 adesivo cost?
- A biscotto costs $14. How much do 7 biscotto cost?
- A taccuino costs $13. How much do 8 taccuino cost?
- A biscotto costs $9. How much do 4 biscotto cost?
- $9.4 + $18.6 = ______
- A eraser costs $5. How much do 8 eraser cost?
- A adesivo costs $10. How much do 8 adesivo cost?
- $14.2 + $15.2 = ______
- A biscotto costs $12. How much do 9 biscotto cost?
- A eraser costs $8. How much do 4 eraser cost?
- $17.6 + $14.9 = ______
- $2.8 + $19.9 = ______
- A eraser costs $11. How much do 8 eraser cost?
- A pencil costs $4. How much do 5 pencil cost?
- A pencil costs $10. How much do 6 pencil cost?