Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $10.6 + $5.3 = ______
- A taccuino costs $11. How much do 2 taccuino cost?
- $15.8 + $1.2 = ______
- $2.1 + $9.7 = ______
- $9.6 + $7.7 = ______
- $3.4 + $10.9 = ______
- A eraser costs $8. How much do 7 eraser cost?
- $5.6 + $6.2 = ______
- A eraser costs $9. How much do 4 eraser cost?
- $3.1 + $4.4 = ______
- $1.6 + $19.3 = ______
- $16.4 + $19.2 = ______
- $19.6 + $7 = ______
- $17.8 + $10.2 = ______
- A adesivo costs $12. How much do 8 adesivo cost?
- A juice box costs $9. How much do 7 juice box cost?
- $20.6 + $16.7 = ______
- A adesivo costs $2. How much do 4 adesivo cost?
- $18.3 + $6.4 = ______
- $10.5 + $18.3 = ______