Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $19.8 + $4.4 = ______
  2. $10.4 + $20 = ______
  3. A adesivo costs $5. How much do 2 adesivo cost?
  4. A eraser costs $8. How much do 8 eraser cost?
  5. A biscotto costs $14. How much do 5 biscotto cost?
  6. A pencil costs $11. How much do 6 pencil cost?
  7. A biscotto costs $13. How much do 5 biscotto cost?
  8. $8 + $17.1 = ______
  9. $12.4 + $5.1 = ______
  10. $11.1 + $3.9 = ______
  11. A juice box costs $13. How much do 8 juice box cost?
  12. $15.3 + $3.2 = ______
  13. A eraser costs $15. How much do 7 eraser cost?
  14. $19.5 + $8.6 = ______
  15. $3.6 + $7 = ______
  16. $9.6 + $15.8 = ______
  17. A eraser costs $12. How much do 4 eraser cost?
  18. A pencil costs $12. How much do 7 pencil cost?
  19. A pencil costs $12. How much do 2 pencil cost?
  20. A eraser costs $7. How much do 9 eraser cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath