Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $14.9 + $15.3 = ______
  2. $14 + $18.8 = ______
  3. $7.4 + $3.5 = ______
  4. A juice box costs $12. How much do 6 juice box cost?
  5. A biscotto costs $12. How much do 4 biscotto cost?
  6. A eraser costs $7. How much do 3 eraser cost?
  7. A adesivo costs $4. How much do 2 adesivo cost?
  8. A biscotto costs $12. How much do 8 biscotto cost?
  9. A eraser costs $12. How much do 9 eraser cost?
  10. $3.1 + $16.4 = ______
  11. A eraser costs $14. How much do 6 eraser cost?
  12. $6.5 + $1.1 = ______
  13. A pencil costs $12. How much do 6 pencil cost?
  14. $16.2 + $11.1 = ______
  15. A biscotto costs $8. How much do 7 biscotto cost?
  16. $19 + $6.1 = ______
  17. $5.2 + $19.3 = ______
  18. $7.8 + $13 = ______
  19. $8.7 + $3.8 = ______
  20. $3.7 + $4.9 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath