Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A pencil costs $5. How much do 4 pencil cost?
- A pencil costs $14. How much do 8 pencil cost?
- $16.1 + $7.9 = ______
- $14.3 + $18.3 = ______
- $12.4 + $2.4 = ______
- A taccuino costs $5. How much do 9 taccuino cost?
- A pencil costs $14. How much do 7 pencil cost?
- A biscotto costs $9. How much do 5 biscotto cost?
- $16.4 + $7.7 = ______
- A taccuino costs $8. How much do 2 taccuino cost?
- A biscotto costs $8. How much do 9 biscotto cost?
- $18.8 + $8.9 = ______
- A taccuino costs $8. How much do 4 taccuino cost?
- $14.9 + $4.2 = ______
- A eraser costs $13. How much do 4 eraser cost?
- A pencil costs $4. How much do 6 pencil cost?
- $4.7 + $11.3 = ______
- A pencil costs $11. How much do 6 pencil cost?
- A pencil costs $9. How much do 6 pencil cost?
- $4.1 + $14.4 = ______