Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A juice box costs $12. How much do 8 juice box cost?
  2. $13.1 + $15.8 = ______
  3. $20.7 + $6.2 = ______
  4. A biscotto costs $9. How much do 4 biscotto cost?
  5. A biscotto costs $9. How much do 3 biscotto cost?
  6. $18 + $3.1 = ______
  7. $10.1 + $4.5 = ______
  8. A taccuino costs $14. How much do 3 taccuino cost?
  9. A eraser costs $14. How much do 6 eraser cost?
  10. A adesivo costs $9. How much do 5 adesivo cost?
  11. A taccuino costs $5. How much do 4 taccuino cost?
  12. A pencil costs $10. How much do 7 pencil cost?
  13. A taccuino costs $4. How much do 4 taccuino cost?
  14. A taccuino costs $10. How much do 9 taccuino cost?
  15. $20.5 + $13.2 = ______
  16. $6.9 + $19.6 = ______
  17. $10.2 + $17.6 = ______
  18. $8.3 + $10.2 = ______
  19. $13.4 + $2.2 = ______
  20. $13.4 + $16.1 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath